You are here: خانه آموزش رایگان آموزش انواع سیستم امنیتی و حفاظتی آموزش سیستم های حفاظتی ( امنیت شبکه های بدون کابل و بی سیم )

 

جشنواره فروش پرشین آموزش


 

4 پکیج کامل شامل 20 دی وی دی، پنجاه گیگابابت با تخفیف ویژه فقط این هفته

 مهندس کاوه 09199084504

فروش ویژه پکیج های آموزش نصب دوربین مداربسته و شبکه، آموزش انتقال تصویر، آموزش نصب درب و کرکره های اتوماتیک، آموزش نصب اعلام حریق، آموزش نصب کنترل تردد

سه شنبه, 07 خرداد 1392 ساعت 12:27

آموزش سیستم های حفاظتی ( امنیت شبکه های بدون کابل و بی سیم )

نوشته شده بوسیله ایران پلنز
به این مطلب رای دهید
(0 رای)

استفاده از شبکه های بدون کابل در سالیان اخیر متداول و بسیاری از شرکت ها و موسسات به منظور برپاسازی شبکه و اتصال به اینترنت از گزینه فوق استفاده می نمایند .

شبکه های بدون کابل علیرغم ارائه تسهیلات لازم به منظور دستیابی و استفاده از منابع موجود بر روی شبکه ، دارای چالش های امنیـتی مختص به خود می باشند که می تواند تهدیدات امنیتی جدیدی را بدنبال داشته باشد . تمامی موسسات و سازمان هائی که از این نوع شبکه های کامپیوتری استفاده می نمایند ، می بایست اقدامات لازم در جهت پیشگیری از حملات و حفاظت از منابع موجود در شبکه را انجام دهند .

●نحوه عملکرد یک شبکه بدون کابل

با استفاده از شبکه های بدون کابل که به آنان WiFi نیز گفته می شود ، می توان بدون استفاده از کابل به یک شبکه خصوصی ( شبکه های اینترانت ) و یا عمومی ( اینترنت ) متصل گردید . کاربران شبکه های بدون کابل در صورت استقرار در محدوده شبکه ، قادر به دستیابی و استفاده از منابع موجود بر روی شبکه خواهند بود.

شبکه های بدون کابل در مقابل استفاده از کابل از امواج رادیوئی به منظور اتصال کامپیوتر ها به شبکه ( نظیر اینترنت ) استفاده می نمایند . یک فرستنده که Access point و یا Gateway نامیده می شود ، با استفاده از کابل به یک اتصال اینترنت متصل می گردد . بدین ترتیب یک نقطه حیاتی به منظور ارسال اطلاعات به کمک امواج رادیوئی ایجاد می گردد .

در این رابطه و به منظور شناسائی اطلاعات ارسالی از یک SSID ( اقتباس شده از Service Set IDentifier ) استفاده می گردد که به کمک آن کامپیوترهای موجود در یک شبکه بدون کابل قادر به یافتن یکدیگر می باشند.

SSID ، نظیر یک “رمزعبور” است که امکان تقسیم یک شبکه WLAN به چندین شبکه متفاوت دیگر را که هر یک دارای یک شناسه منحصر بفرد می باشند، فراهم می نماید . شناسه های فوق، می بایست برای هر access point تعریف گردند. یک کامپیوتر سرویس گیرنده به منظور دستیابی به هر شبکه ، می بایست بگونه ای پیکربندی گردد که دارای شناسه SSID مربوط به آن شبکه خاص باشد . در صورت مطابقت شناسه کامپیوتر سرویس گیرنده با شناسه شبکه ، امکان دستیابی به شبکه برای سرویس گیرنده فراهم می گردد .

کامپیوترهائی که دارای یک کارت بدون کابل بوده و مجوز لازم برای دستیابی به فرکانس شبکه بدون کابل به آنان اعطاء شده است ، می توانند از منابع موجود بر روی شبکه استفاده نمایند . برخی کامپیوترها ممکن است به صورت اتوماتیک شبکه های بدون کابل موجود در یک ناحیه را شناسائی نمایند . در برخی دیگر از کامپیوترها می بایست اطلاعاتی نظیر SSID به صورت دستی تنظیم و پیکربندی لازم انجام شود .

●تهدیدات امنیتی در ارتباط با شبکه های بدون کابل

همانگونه که اشاره گردید ، شبکه های بدون کابل برای ارتباط یک کامپیوتر با شبکه ( نظیر استفاده از اینترنت ) از کابل استفاده نمی نمایند . همین موضوع می تواند شرایط مساعدی را برای برنامه ریزی و تدارک برخی حملات فراهم نماید .

مثلا” مهاجمانی که در محدوده یک شبکه بدون کابل می باشند ، می توانند با بکارگیری تجهیزاتی خاص ( نظیر یک کامپیوتر مجهز به یک کارت بدون کابل و یک دستگاه GPS ) ، جستجو برای یافتن شبکه های بدون کابل و آگاهی از مختصات و موقعیت مکانی آنان را انجام دهند . پس از شناسائی شبکه و مولفه های حیاتی آن، مهاجمان قادر به ره گیری ارتباط بین یک کامپیوتر و یک دستگاه ارتباطی خاص و استفاده غیرمجاز از اطلاعات خواهند بود .

●پیشنهاداتی به منظور کاهش تهدیدات امنیتی

تغییر رمزهای عبور پیش فرض : اکثر دستگاه های شبکه ( نظیر دستگاه های Access ponit ) دارای تنظیمات از قبل تعریف شده ای می باشند که برای پیکربندی و تنظیم آسان آنان از رمزهای عبور پیش فرضی استفاده می شود . رمزهای عبور پیش فرض دارای شرایط مناسب حفاظتی نبوده و امکان تشخیص و یا حدس آنان توسط مهاجمان به سادگی وجود خواهد داشت . پیشنهاد می گردد که رمزهای عبور پیش فرض را تغییر داده و از رمزهای عبوری استفاده شود که امکان تشخیص آنان برای مهاجمان مشکل باشد .

اعمال محدودیت لازم به منظور دستیابی به شبکه : صرفا”به کاربران تائید شده ، می بایست امکان استفاده از شبکه داده شود .هر یک از عناصر سخت افزاری متصل شده به شبکه ، از یک آدرس MAC استفاده می نمایند . با فیلترینگ آدرس های MAC ، می توان یک سطح حفاظتی مناسب به منظور دستیابی به شبکه را ایجاد نمود . در این روش ، لیستی از آدرس های MAC مربوط به کامپیوترهای سرویس گیرنده، برای یک Access Point تعریف می گردد .

بدین ترتیب ، صرفا” به کامپیوترهای فوق امکان دستیابی به شبکه داده خواهد شد . پس از ارسال یک درخواست توسط یکی از کامپیوترهای موجود در شبکه بدون کابل، آدرس MAC آن با آدرس MAC موجود در Access Point مقایسه می گردد و در صورت مطابقت آنان با یکدیگر ، امکان دستیابی به شبکه برای وی فراهم می گردد . روش فیلترینگ مبتنی بر آدرس های MAC ، یک سطح حفاظتی مناسب را در شبکه ایجاد می نماید ، ولی با توجه به این که می بایست هر یک از آدرس های MAC را برای هر Access point تعریف نمود ، زمان زیادی صرف انجام تنظیمات مورد نظر خواهد شد . استفاده از روش فوق، صرفا” در شبکه های کوچک بدون کابل پیشنهاد می گردد .

برای اعمال محدودیت لازم به منظور دستیابی به شبکه های بدون کابل و تائید کاربران ، از تکنولوژی های متعددی استفاده می گردد .

رمزنگاری اطلاعات :

با استفاده از WEP ( اقتباس شده از Wired Equivalent Privacy ) و WPA ( اقتباس شده از Wi-Fi Protected Access ) ، می توان اطلاعات موجود در شبکه های بدون کابل را رمز نمود . WEP دارای مسائل امنیتی مختص به خود است که استفاده از آن را در مقایسه با WPA کمتر نموده است. پیشنهاد می گردد از تجهیزاتی که رمزنگاری مبتنی بر WPA را حمایت می نمایند، استفاده شود . رمزنگاری اطلاعات باعث پیشگیری از مشاهده اطلاعات موجود در یک شبکه توسط افراد غیرمجاز می گردد .

حفاظت از SSID : به منظور پیشگیری از دستیابی افراد خارج از محدوده یک شبکه بدون کابل به منابع موجود بر روی شبکه ، می بایست به خوبی از SSID حفاظت گردد . در صورتی که امکان تغییر SSID وجود داشته باشد، از شناسه هائی استفاده نمائید که امکان تشخیص و حدس آنان توسط مهاجمان مشکل باشد .

نصب یک فایروال : با این که نصب یک فایروال در شبکه ، اقدامی موثر در جهت حفاظت شبکه و منابع موجود بر روی آن می باشد ، می بایست یک فایروال دیگر را نیز مستقیما” بر روی دستگاه های بدون کابل نصب نمود ( یک فایروال host-based ) . بدین ترتیب یک لایه حفاظتی مناسب در ارتباط با داده های موجود برروی یک کامپیوتر ، ایجاد می گردد .

استفاده و بهنگام نگه داشتن یک نرم افزار آنتی ویروس : با نصب و بهنگام نگه داشتن یک نرم افزار آنتی ویروس ، می توان درصد موفقیت مهاجمان به منظور تخریب اطلاعات را کاهش داد . برخی از برنامه های آنتی ویروس دارای امکانات و ویژگی های خاصی به منظور حفاظت در مقابل Spyware و تشخیص تروجان ها نیز می باشند .

آخرین بازنگری در تاریخ چهارشنبه, 12 آذر 1393 ساعت 18:11

تماس با ما

Mobile: 0919 908 4504
Tel:۰۲۱ ۲۸۴۲ ۷۷۲۳
Te: ۰۲۱ ۲۸۴۲ ۶۳۸۳
مشاوره و فروش مهندس مهدی کاوه
Website: www.iraplans.ir

مقالات بخش آموزش های رایگان

اطلاع از قیمت محصول

برای اطلاع از قیمت محصول و سایر اطلاعات ایمیل و شماره همراه خود را در کادر زیر وارد نمایید تا اطلاعات برای شما ارسال گردد

جهت استعلام قیمت پکیج ها تماس بگیرید.

و

آسان پرداخت کنید.

با

درگاه پرداخت آنلاین

 

تصاویری از نرم افزار آموزشی جدید

ورود کاربران

 

شما دوستان عزیز و گرامی برای مشاوره و دریافت اطلاعات بیشتر از پکیج های آموزشی پرشین میتوانید با شماره 09199084504 تماس حاصل نمایید و یا از طریق SMS برای اطلاع از نحوه خرید با ما در تماس باشید. گروه پرشین آموزش تولید کننده مجموعه نرم افزار های مولتی مدیای آموزش سیستم های امنیتی در ایران، هیچ شعبه و یا نمایندگی جهت فروش پکیج های آموزشی خود نداشته و پکیج های آموزشی پرشین تنها در این سایت با نشان و آرم پرشین آموزش عرضه خواهد شد. با تشکر و قدردانی از حمایت شما پکیج های آموزشی جدید در راه است و در سال هفتم آغاز بکار جهت استقبال شما عزیزان آموزش های  صنف سیستم های امنیتی را کاملتر از گذشته و سیستم کشان دلیوری پست جهت سهولت در خرید مشتریان مهیا خواهد شد. گـروه آمـوزشی پــرشین مهندس بـرق صنعتی مهـدی کـاوه

پخش دموی محصولات آموزشی

توجه نمایید؛ به منظور امکان استفاده دوستانی که با اینترنت کم سرعت متصل هستند، کیفیت و ظرفیت این دمو کاهش یافته است. کیفیت ویدیوهای داخل مجموعه HD می باشد.

برای دریافت دموی محصولات پرشین آموزش، فایل زیر را دانلود نمایید. ظرفیت فایل  48 مگابایت میباشد. 

دانلود فایل دموی تصویری پک های آموزشی پرشین

افراد آنلاین

ما 1 مهمان آنلاین داریم